Eaton - Electronics Division SMCJE160CA
Part No.:
SMCJE160CA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJE160CA.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Series:
SMCJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJE160CA.pdf
1. How to order SMCJE160CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJE160CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJE160CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJE160CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJE160CA pin diagram, SMCJE160CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJE160CA SMCJE160CAH
Part Number SMCJE160CA SMCJE160CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJE SMCJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)