Eaton - Electronics Division SMCJE160CAH
Part No.:
SMCJE160CAH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJE160CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM BI
Series:
SMCJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJE160CAH.pdf
1. How to order SMCJE160CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJE160CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJE160CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJE160CAH.
Image SMCJE160CAH
Part Number SMCJE160CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AB, SMC
Series SMCJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)