Bourns Inc. SMCJ78CA-Q
Part No.:
SMCJ78CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ78CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 163.8VC DO214AB
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
163.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
59.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ78CA-Q.pdf
1. How to order SMCJ78CA-Q on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ78CA-Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ78CA-Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ78CA-Q.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ78CA-Q pin diagram, SMCJ78CA-Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ78CA SMCJ78CA-Q SMCJ78CA-QH
Part Number SMCJ78CA SMCJ78CA-Q SMCJ78CA-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ-Q SMCJ-Q SMCJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 163.8V 163.8V 163.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 59.5A (8/20µs) 59.5A (8/20µs) 59.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications - - -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)