Bourns Inc. SMCJ78CA
Part No.:
SMCJ78CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ78CA.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ78CA.pdf
1. How to order SMCJ78CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ78CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ78CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ78CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ78CA pin diagram, SMCJ78CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ78CA SMCJ78CA-Q SMCJ78CA-QH
Part Number SMCJ78CA SMCJ78CA-Q SMCJ78CA-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ SMCJ SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.9A 11.9A 11.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)