Bourns Inc. SMCJ17CA-Q
Part No.:
SMCJ17CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ17CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ17CA-Q.pdf
1. How to order SMCJ17CA-Q on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ17CA-Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ17CA-Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ17CA-Q.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ17CA-Q pin diagram, SMCJ17CA-Q datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ17CA SMCJ17CA-Q
Part Number SMCJ17CA SMCJ17CA-Q
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ-Q SMCJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54.4A 54.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications - -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)