Bourns Inc. SMCJ17CA
Part No.:
SMCJ17CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ17CA.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMCJ
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ17CA.pdf
1. How to order SMCJ17CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ17CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ17CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ17CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ17CA pin diagram, SMCJ17CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ17CA SMCJ17CA-Q
Part Number SMCJ17CA SMCJ17CA-Q
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 2 2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54.3A 54.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection Yes Yes
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C