Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG8.5CA-E3/57T
Part No.:
SMCG8.5CA-E3/57T
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG8.5CA-E3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO215AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)