Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG8.5A-E3/9AT
Part No.:
SMCG8.5A-E3/9AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG8.5A-E3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO215AB
Manufacturer:
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
Datasheet:
1. How to order SMCG8.5A-E3/9AT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG8.5A-E3/9AT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG8.5A-E3/9AT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCG85A-E3/9AT SMCG8.5A-E3/9AT SMCG85AHE3/9AT SMCG8.5AHE3/9AT SMCG8.5A-M3/9AT
Part Number SMCG85A-E3/9AT SMCG8.5A-E3/9AT SMCG85AHE3/9AT SMCG8.5AHE3/9AT SMCG8.5A-M3/9AT
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 104.2A 104.2A 104.2A 104.2A 104.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)