Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCG24CA-E3/9AT
Part No.:
SMCG24CA-E3/9AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCG24CA-E3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO215AB
Manufacturer:
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
Datasheet:
1. How to order SMCG24CA-E3/9AT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCG24CA-E3/9AT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG24CA-E3/9AT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCG24CA-E3/9AT SMCG24CAHE3/9AT SMCG24CA-E3/57T SMCG24CAHE3/57T
Part Number SMCG24CA-E3/9AT SMCG24CAHE3/9AT SMCG24CA-E3/57T SMCG24CAHE3/57T
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.6A 38.6A 38.6A 38.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)