Eaton - Electronics Division SMBJE90A
Part No.:
SMBJE90A
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE90A.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB
Series:
SMBJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE90A.pdf
1. How to order SMBJE90A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE90A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE90A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE90A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE90A pin diagram, SMBJE90A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE90A SMBJE90AH
Part Number SMBJE90A SMBJE90AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJE SMBJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A 4.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)