Eaton - Electronics Division SMBJE90AH
Part No.:
SMBJE90AH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE90AH.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC UNI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE90AH.pdf
1. How to order SMBJE90AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE90AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE90AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE90AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE90AH pin diagram, SMBJE90AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE90AH
Part Number SMBJE90AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)