Eaton - Electronics Division SMBJE75CA
Part No.:
SMBJE75CA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE75CA.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB
Series:
SMBJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE75CA.pdf
1. How to order SMBJE75CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE75CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE75CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE75CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE75CA pin diagram, SMBJE75CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE75CAH SMBJE75CA
Part Number SMBJE75CAH SMBJE75CA
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJE SMBJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.5V 7.5V
Voltage - Breakdown (Min) 8.33V 8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.9V 12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.5A 46.5A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)