Eaton - Electronics Division SMBJE75CAH
Part No.:
SMBJE75CAH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE75CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC BI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE75CAH.pdf
1. How to order SMBJE75CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE75CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE75CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE75CAH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE75CAH pin diagram, SMBJE75CAH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE75CAH
Part Number SMBJE75CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)