Eaton - Electronics Division SMBJE40A
Part No.:
SMBJE40A
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE40A.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Series:
SMBJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE40A.pdf
1. How to order SMBJE40A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE40A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE40A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE40A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE40A pin diagram, SMBJE40A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE40A SMBJE40AH
Part Number SMBJE40A SMBJE40AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJE SMBJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A 9.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)