Eaton - Electronics Division SMBJE40AH
Part No.:
SMBJE40AH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE40AH.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM UNI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE40AH.pdf
1. How to order SMBJE40AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE40AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE40AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE40AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE40AH pin diagram, SMBJE40AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE40AH
Part Number SMBJE40AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)