Eaton - Electronics Division SMBJE400CA
Part No.:
SMBJE400CA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE400CA.pdf
Description:
TVS DIODE 400VWM 648VC SMB
Series:
SMBJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
400V
Voltage - Breakdown (Min):
447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
900mA
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE400CA.pdf
1. How to order SMBJE400CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE400CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE400CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE400CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE400CA pin diagram, SMBJE400CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE400CA SMBJE400CAH
Part Number SMBJE400CA SMBJE400CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJE SMBJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 400V 400V
Voltage - Breakdown (Min) 447V 447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 648V 648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 900mA 900mA
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)