Eaton - Electronics Division SMBJE400CAH
Part No.:
SMBJE400CAH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE400CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 400VWM BI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
400V
Voltage - Breakdown (Min):
447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
900mA
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE400CAH.pdf
1. How to order SMBJE400CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE400CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE400CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE400CAH.
Image SMBJE400CAH
Part Number SMBJE400CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 400V
Voltage - Breakdown (Min) 447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 900mA
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)