Eaton - Electronics Division SMBJE300A
Part No.:
SMBJE300A
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE300A.pdf
Description:
TVS DIODE 300VWM 486VC SMB
Series:
SMBJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE300A.pdf
1. How to order SMBJE300A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE300A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE300A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE300A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE300A pin diagram, SMBJE300A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE300A SMBJE300AH
Part Number SMBJE300A SMBJE300AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJE SMBJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V 300V
Voltage - Breakdown (Min) 335V 335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 486V 486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.3A 1.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)