Eaton - Electronics Division SMBJE300AH
Part No.:
SMBJE300AH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE300AH.pdf
Description:
TVS DIODE 300VWM UNI
Series:
SMBJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE300AH.pdf
1. How to order SMBJE300AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE300AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE300AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE300AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE300AH pin diagram, SMBJE300AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE300AH
Part Number SMBJE300AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AA, SMB
Series SMBJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V
Voltage - Breakdown (Min) 335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)