Eaton - Electronics Division SMBJE130A
Part No.:
SMBJE130A
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJE130A.pdf
1. How to order SMBJE130A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJE130A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJE130A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJE130A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJE130A pin diagram, SMBJE130A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJE130A SMBJE130AH
Part Number SMBJE130A SMBJE130AH
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.9A 2.9A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)