SMC Diode Solutions SMBJ8.5CA
Part No.:
SMBJ8.5CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ8.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ8.5CA.pdf
1. How to order SMBJ8.5CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ8.5CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ8.5CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ8.5CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ8.5CA pin diagram, SMBJ8.5CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ8.5CA SMBJ8.5A SMBJ85A SMBJ85CA SMBJ8.0A
Part Number SMBJ8.5CA SMBJ8.5A SMBJ85A SMBJ85CA SMBJ8.0A
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.7A 41.7A 41.7A 41.7A 41.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W