SMC Diode Solutions SMBJ85CA
Part No.:
SMBJ85CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ85CA.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ85CA.pdf
1. How to order SMBJ85CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ85CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ85CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ85CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ85CA pin diagram, SMBJ85CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ85CA
Part Number SMBJ85CA
Manufacturer SMC Diode Solutions
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)