YAGEO SMBJ40A/TR13
Part No.:
SMBJ40A/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ40A/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order SMBJ40A/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ40A/TR13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ40A/TR13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ40A/TR13.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ40A/TR13 SMBJ40A/TR7 SMBJ40A-AT/TR7 SMBJ40A-AT/TR13
Part Number SMBJ40A/TR13 SMBJ40A/TR7 SMBJ40A-AT/TR7 SMBJ40A-AT/TR13
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A 9.3A 9.3A 9.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)