Bourns Inc. SMBJ180A-QH
Part No.:
SMBJ180A-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ180A-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 292VC DO214AA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMBJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ180A-QH.pdf
1. How to order SMBJ180A-QH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ180A-QH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ180A-QH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ180A-QH.
Image SMBJ180A SMBJ180A-Q SMBJ180A-QH
Part Number SMBJ180A SMBJ180A-Q SMBJ180A-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ-Q SMBJ-Q SMBJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V 180V 180V
Voltage - Breakdown (Min) 201V 201V 201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 292V 292V 292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.1A 2.1A 2.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications Telecom Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)