Bourns Inc. SMBJ180A
Part No.:
SMBJ180A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ180A.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 292VC SMB
Manufacturer:
Bourns Inc.
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ180A.pdf
1. How to order SMBJ180A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ180A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ180A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ180A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ180A pin diagram, SMBJ180A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ180A SMBJ180A-Q SMBJ180A-QH
Part Number SMBJ180A SMBJ180A-Q SMBJ180A-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V 180V 180V
Voltage - Breakdown (Min) 201V 201V 201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 292V 292V 292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.1A 2.1A 2.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)