Bourns Inc. SMBJ170CA-QH
Part No.:
SMBJ170CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ170CA-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMBJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
1. How to order SMBJ170CA-QH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ170CA-QH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ170CA-QH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ170CA-QH.
Image SMBJ170CA SMBJ170CA-Q SMBJ170CA-QH
Part Number SMBJ170CA SMBJ170CA-Q SMBJ170CA-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ-Q SMBJ-Q SMBJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A 2.2A 2.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications Telecom Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)