Bourns Inc. SMBJ170CA
Part No.:
SMBJ170CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Manufacturer:
Bourns Inc.
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ170CA.pdf
1. How to order SMBJ170CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ170CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ170CA pin diagram, SMBJ170CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ170CA SMBJ170CA-Q SMBJ170CA-QH
Part Number SMBJ170CA SMBJ170CA-Q SMBJ170CA-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A 2.2A 2.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)