Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ170A
Part No.:
SMBJ170A
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ170A.pdf
1. How to order SMBJ170A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ170A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ170A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ170A pin diagram, SMBJ170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ170A SMBJ170AH SMBJ170A M4G SMBJ170AHM4G SMBJ170AHR5G
Part Number SMBJ170A SMBJ170AH SMBJ170A M4G SMBJ170AHM4G SMBJ170AHR5G
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V 170V 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V 189V 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V 275V 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A 2.2A 2.2A 2.2A 2.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W