Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ170AH
Part No.:
SMBJ170AH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ170AH.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ170AH.pdf
1. How to order SMBJ170AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ170AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ170AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ170AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ170AH pin diagram, SMBJ170AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ170AH SMBJ170AHM4G SMBJ170AHR5G
Part Number SMBJ170AH SMBJ170AHM4G SMBJ170AHR5G
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJH SMBJH SMBJH
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A 2.2A 2.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications - - -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)