Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ16CA
Part No.:
SMBJ16CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ16CA.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ16CA.pdf
1. How to order SMBJ16CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ16CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ16CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ16CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ16CA pin diagram, SMBJ16CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ16CA SMBJ16CAH SMBJ16CA R5G SMBJ16CA M4G SMBJ16CAHM4G
Part Number SMBJ16CA SMBJ16CAH SMBJ16CA R5G SMBJ16CA M4G SMBJ16CAHM4G
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V 26V 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.1A 23.1A 23.1A 23.1A 23.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W