Taiwan Semiconductor Corporation SMBJ16CAH
Part No.:
SMBJ16CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ16CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
SMBJH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ16CAH.pdf
1. How to order SMBJ16CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ16CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ16CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ16CAH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ16CAH pin diagram, SMBJ16CAH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ16CAH SMBJ16CAHM4G SMBJ16CAHR5G
Part Number SMBJ16CAH SMBJ16CAHM4G SMBJ16CAHR5G
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJH SMBJH SMBJH
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.2A 24.2A 24.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications - - -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)