Bourns Inc. SMBJ120CA-Q
Part No.:
SMBJ120CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ120CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMBJ-Q
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ120CA-Q.pdf
1. How to order SMBJ120CA-Q on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ120CA-Q price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ120CA-Q?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ120CA-Q.
Image SMBJ120CA SMBJ120CA-Q SMBJ120CA-QH
Part Number SMBJ120CA SMBJ120CA-Q SMBJ120CA-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ-Q SMBJ-Q SMBJ-Q
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A 3.1A 3.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications Telecom Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)