Bourns Inc. SMBJ120CA
Part No.:
SMBJ120CA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ120CA.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ120CA.pdf
1. How to order SMBJ120CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ120CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ120CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ120CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ120CA pin diagram, SMBJ120CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ120CA SMBJ120CA-Q SMBJ120CA-QH
Part Number SMBJ120CA SMBJ120CA-Q SMBJ120CA-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A 3.1A 3.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)