Bourns Inc. SMBJ110A
Part No.:
SMBJ110A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ110A.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMB
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSMBJ110A.pdf
1. How to order SMBJ110A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMBJ110A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ110A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ110A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ110A pin diagram, SMBJ110A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ110A SMBJ110A-Q SMBJ110A-QH
Part Number SMBJ110A SMBJ110A-Q SMBJ110A-QH
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V 110V 110V
Voltage - Breakdown (Min) 122V 122V 122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V 177V 177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.4A 3.4A 3.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)