Eaton - Electronics Division SMAJE250A
Part No.:
SMAJE250A
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJE250A.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM 405VC SMA
Series:
SMAJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJE250A.pdf
1. How to order SMAJE250A on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMAJE250A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJE250A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJE250A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJE250A pin diagram, SMAJE250A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJE250A SMAJE250AH
Part Number SMAJE250A SMAJE250AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series SMAJE SMAJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 250V 250V
Voltage - Breakdown (Min) 279V 279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 405V 405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1A 1A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)