Eaton - Electronics Division SMAJE170CA
Part No.:
SMAJE170CA
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJE170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA
Series:
SMAJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMAJE170CA.pdf
1. How to order SMAJE170CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMAJE170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJE170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJE170CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJE170CA pin diagram, SMAJE170CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJE170CA SMAJE170CAH
Part Number SMAJE170CA SMAJE170CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Series SMAJE SMAJE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.5A 1.5A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)