JST Sales America Inc. SM50B-SRDS-G-TF
Part No.:
SM50B-SRDS-G-TF
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSM50B-SRDS-G-TF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD R/A 50POS 1MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
SHD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Positions:
50
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.217" (5.51mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Features:
Pick and Place, Solder Retention
Current Rating (Amps):
1A
Datasheet:
1. How to order SM50B-SRDS-G-TF on Chuangxin Cloud?
3. Are the SM50B-SRDS-G-TF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM50B-SRDS-G-TF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM50B-SRDS-G-TF SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN)
Part Number SM50B-SRDS-G-TF SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN)
Manufacturer JST Sales America Inc. JST Sales America Inc.
Series SHD SHD
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Connector Type Header Header
Contact Type Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Number of Positions 50 50
Number of Rows 2 2
Row Spacing - Mating - -
Number of Positions Loaded All All
Style Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount, Right Angle Surface Mount, Right Angle
Termination Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull
Contact Length - Mating - -
Contact Length - Post - -
Overall Contact Length - -
Insulation Height 0.217" (5.51mm) 0.217" (5.51mm)
Contact Shape Square Square
Contact Finish - Mating Gold Gold
Contact Finish - Post - -
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Features Pick and Place, Solder Retention Pick and Place, Solder Retention
Current Rating (Amps) 1A 1A