JST Sales America Inc. SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN)
Part No.:
SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN).pdf
Description:
CONN HEADER SMD R/A 50POS 1MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
SHLD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Non-Gendered
Pitch - Mating:
0.039" (1.00mm)
Number of Positions:
50
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Latch Holder
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.215" (5.45mm)
Contact Shape:
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Solder Retention
Current Rating (Amps):
1A
Datasheet:
1. How to order SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN) on Chuangxin Cloud?
3. Are the SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN)?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM50B-SRDS-G-TF SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN)
Part Number SM50B-SRDS-G-TF SM50B-SHLDS-G-TF(LF)(SN)
Manufacturer JST Sales America Inc. JST Sales America Inc.
Series SHLD SHLD
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Connector Type Header Header
Contact Type Non-Gendered Non-Gendered
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Number of Positions 50 50
Number of Rows 2 2
Row Spacing - Mating - -
Number of Positions Loaded All All
Style Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount, Right Angle Surface Mount, Right Angle
Termination Solder Solder
Fastening Type Latch Holder Latch Holder
Contact Length - Mating - -
Contact Length - Post - -
Overall Contact Length - -
Insulation Height 0.215" (5.45mm) 0.215" (5.45mm)
Contact Shape - -
Contact Finish - Mating Gold Gold
Contact Finish - Post - -
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon Polyamide (PA), Nylon
Features Solder Retention Solder Retention
Current Rating (Amps) 1A 1A