Diodes Incorporated SDT30100CT
Part No.:
SDT30100CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSDT30100CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 15A TO2203
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSDT30100CT.pdf
1. How to order SDT30100CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SDT30100CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SDT30100CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDT30100CT.
7.How to contact us to get technical supports, such as SDT30100CT pin diagram, SDT30100CT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SDT30100CTFP SDT30100CT SDT30100CTE
Part Number SDT30100CTFP SDT30100CT SDT30100CTE
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 15 A 750 mV @ 15 A 750 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C