Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDT30100CTE.
| Image |  |
| Part Number | SDT30100CTE |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | - |
| Package/Case | TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Obsolete |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 750 mV @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 70 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |