Diodes Incorporated SDT20A100CT
Part No.:
SDT20A100CT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSDT20A100CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO2203
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSDT20A100CT.pdf
1. How to order SDT20A100CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SDT20A100CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SDT20A100CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDT20A100CT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SDT20A100CT SDT20A100CTFP
Part Number SDT20A100CT SDT20A100CTFP
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 10 A 670 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C