Diodes Incorporated SDT20A100CTFP
Part No.:
SDT20A100CTFP
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudSDT20A100CTFP.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 100V ITO220AB
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
1. How to order SDT20A100CTFP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SDT20A100CTFP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SDT20A100CTFP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDT20A100CTFP.
Image SDT20A100CTFP
Part Number SDT20A100CTFP
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C