Diodes Incorporated SBRT05U20S3-7
Part No.:
SBRT05U20S3-7
Category:
Single Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
Chuangxin CloudSBRT05U20S3-7.pdf
Description:
DIODE SBR 20V 500MA SOD323
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
400 mV @ 500 mA
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Datasheet:
1. How to order SBRT05U20S3-7 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBRT05U20S3-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBRT05U20S3-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBRT05U20S3-7.
Image SBRT05U20S3Q-7 SBRT05U20S3-7
Part Number SBRT05U20S3Q-7 SBRT05U20S3-7
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V 20 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 400 mV @ 500 mA 400 mV @ 500 mA
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 20 V 70 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade Automotive Automotive
Qualification AEC-Q101 AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SOD-323 SOD-323
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C