Diodes Incorporated SBRT05U20S3Q-7
Part No.:
SBRT05U20S3Q-7
Category:
Single Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
Chuangxin CloudSBRT05U20S3Q-7.pdf
Description:
DIODE SBR 20V 500MA SOD323
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
400 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Datasheet:
1. How to order SBRT05U20S3Q-7 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBRT05U20S3Q-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBRT05U20S3Q-7?
Image SBRT05U20S3Q-7
Part Number SBRT05U20S3Q-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 400 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C