Diodes Incorporated SBR30A45CT
Part No.:
SBR30A45CT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR30A45CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 45V 15A TO-220-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR30A45CT.pdf
1. How to order SBR30A45CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR30A45CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR30A45CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR30A45CT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SBR30A45CT pin diagram, SBR30A45CT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR30A45CTBQ-13 SBR30A45CTB-13 SBR30A45CT SBR30A45CTB SBR30A45CTFP
Part Number SBR30A45CTBQ-13 SBR30A45CTB-13 SBR30A45CT SBR30A45CTB SBR30A45CTFP
Series SBR® SBR® SBR® SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V 45 V 45 V 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A 15A 15A 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 45 V 500 µA @ 45 V 500 µA @ 45 V 500 µA @ 45 V 500 µA @ 45 V