Diodes Incorporated SBR30A45CTFP
Part No.:
SBR30A45CTFP
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR30A45CTFP.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 45V 15A ITO220AB
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
1. How to order SBR30A45CTFP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR30A45CTFP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR30A45CTFP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR30A45CTFP.
Image SBR30A45CTFP
Part Number SBR30A45CTFP
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SBR®
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C