Diodes Incorporated SBR20U100CT-G
Part No.:
SBR20U100CT-G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20U100CT-G.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 100V 10A TO220-3
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 10 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
Datasheet:
1. How to order SBR20U100CT-G on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR20U100CT-G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR20U100CT-G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR20U100CT-G.
Image SBR20U100CTFP-G SBR20U100CT SBR20U100CTFP SBR20U100CTE SBR20U100CT-G
Part Number SBR20U100CTFP-G SBR20U100CT SBR20U100CTFP SBR20U100CTE SBR20U100CT-G
Series SBR® SBR® SBR® SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 10 A 700 mV @ 10 A 700 mV @ 10 A 700 mV @ 10 A 700 mV @ 10 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V