Diodes Incorporated SBR20U100CT
Part No.:
SBR20U100CT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20U100CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 100V 10A TO220-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20U100CT.pdf
1. How to order SBR20U100CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR20U100CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR20U100CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR20U100CT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR20U100CTFP-G SBR20U100CT SBR20U100CTFP SBR20U100CTE SBR20U100CT-G
Part Number SBR20U100CTFP-G SBR20U100CT SBR20U100CTFP SBR20U100CTE SBR20U100CT-G
Series SBR® SBR® SBR® SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 10 A 700 mV @ 10 A 700 mV @ 10 A 700 mV @ 10 A 700 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 100 V