Diodes Incorporated SBR10150CT
Part No.:
SBR10150CT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR10150CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 150V 5A TO-220-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR10150CT.pdf
1. How to order SBR10150CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR10150CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR10150CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR10150CT.
7.How to contact us to get technical supports, such as SBR10150CT pin diagram, SBR10150CT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR10150CTL-13 SBR10150CTE SBR10150CTFP-G SBR10150CT SBR10150CTFP
Part Number SBR10150CTL-13 SBR10150CTE SBR10150CTFP-G SBR10150CT SBR10150CTFP
Series SBR® SBR® SBR® SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V 150 V 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A 5A 5A 5A 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 5 A 920 mV @ 5 A 920 mV @ 5 A 920 mV @ 5 A 920 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 150 V 250 µA @ 150 V 250 µA @ 150 V 250 µA @ 150 V 250 µA @ 150 V