Diodes Incorporated SBR10150CTL-13
Part No.:
SBR10150CTL-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR10150CTL-13.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 150V 5A TO-252-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
940 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-3
Datasheet:
1. How to order SBR10150CTL-13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR10150CTL-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR10150CTL-13?
Image SBR10150CTL-13
Part Number SBR10150CTL-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SBR®
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 940 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C